قابلیت نمایش خودکار مسیر در تورهای مجازی پانومن

مسیریابی هوشمند و پیمایش خودکار در تورهای مجازی پانومن

گامی مهم در جهت افزایش کارآمدی تورهای مجازی

یکی از مهمترین اهداف یک تور مجازی، نمایش بخشهای مختلف یک مجموعه مانند بیمارستان یا مجتمع اداری و خدماتی به کاربران می باشد. در صورت بزرگ بودن مجموعه مورد نظر یا دارا بودن بخش های متعدد، پیدا کردن یک بخش خاص در تور مجازی برای کاربران ممکن است چالش برانگیز باشد.

مقابله با این چالش همواره یکی از مهمترین سیاست‌های ما در استودیو پانومن بوده است و همواره تلاش کرده‌ایم با افزودن قابلیت‌های کاربردی به تورهای مجازی در قالب برنامه نویسی اختصاصی، تجربه کاربری را برای بینندگان و مشاهده کنندگان تورهای مجازی بهبود بخشیم. قابلیت‌هایی مانند نمایش عنوان مقصد برای تمام فلش‌های راهنما (با درج کادر متنی مشخص کننده این عنوان در زیر فلش راهنما. نکته مهم اینجاست که به دلیل خودکار بودن فرایند ساخت این کادرهای متنی، این قابلیت در تورهای بزرگ حتی دارای چند صد نمای ۳۶۰ درجه نیز براحتی فراهم می باشد) مشخص کردن نماهای دیده شده به منظور کمک به کاربر برای یافتن نماهایی که هنوز مشاهده نکرده است، قابلیت جستجوی هوشمند در تورهای مجازی که امکان یافتن بخش‌های مورد نظر را برای کاربران با تایپ هر عنوانی که مربوط به آن بخش است را فراهم می‌کند، از جمله این امکانات افزوده شده به تورهای مجازی ما هستند.نمایش برچسب عنوان مقصد زیر آیکونهای لینک دهنده به نماهای بعدی

اما قابلیت جدیدی که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، قابلیت مسیریابی هوشمند و پیمایش خودکار است که یک ویژگی بسیار کاربردی و مفید برای راهنمایی کاربران می‌باشد. با استفاده از قابلیت مسیریابی هوشمند و پیمایش خودکار، کاربران می توانند با انتخاب مبدا و مقصد خود در تور مجازی،  کوتاهترین مسیر از مبدا انتخاب شده به مقصد مورد نظر (بر اساس کمترین تعداد پوینت‌ بین مبدا و مقصد) را به صورت پیمایش خودکار در تور مجازی مشاهده کنند. از سایر ویژگیهای جالب دیگر این قابلیت، امکان تعیین متراژ دقیق بین نقاط در حین عکاسی با ابزاری مانند متر لیزری است که در اینصورت، کوتاهترین مسیر بر اساس فاصله متراژی دقیق به کاربر پیشنهاد و نمایش داده می‌شود. الگوریتم هوشمند این قابلیت دقیقا مشابه اپلیکیشنهای ناوبری ترافیکی مانند گوگل مپز یا نشان و بلد می‌باشد و برای اولین بار توسط استودیو پانومن به صورت جهانی در تورهای مجازی قرار داده شده است. این ویژگی علاوه بر اینکه می‌تواند راهنمای مفیدی برای کاربران قبل از ورود به مجموعه مورد نظر به صورت حضوری باشد، در زمان مراجعه حضوری به آن مجموعه نیز مانند یک راهنما به صورت کامل کاربران را راهنمایی می‌کند.

اهمیت این قابلیت و ایده طراحی آن در زمان ساخت تورهای مجازی بیمارستانها و مراکز درمانی در تیم ما بوجود آمد. یکی از مهمترین اهداف یک تور مجازی بیمارستان، ارائه راهنمایی به مراجعین و امکان کمک به آنان در یافتن بخش مورد نظر آنها است. مراجعه کنندگان می توانند قبل از ورود به بیمارستان یا در حین حضور در آن با استفاده از این ویژگی خاص و کلیدی در تور مجازی، بخش مورد نظر خود را پیدا کنند. از این رو و با توجه به وجود بخش‌های مختلف در مراکز بیمارستانی و به منظور راهنمای بهتر کاربران برای یافتن بخش مورد نظر، قابلیت مسیریابی هوشمند و پیمایش خودکار مسیر را با صرف هفته‌ها پژوهش و برنامه نویسی به پلتفرم تور مجازی استودیو پانومن اضافه کردیم. با استفاده از این ویژگی راهبردی، تورهای مجازی به ابزاری کارآمدتر برای مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها و همچنین سایر مراکز بزرگ خدماتی تبدیل می شوند. یک نمونه از قابلیت مسیریابی هوشمند و پیمایش خودکار در تور مجازی بیمارستان امام حسین(ع) قابل مشاهده است.

یکی از کاربردهای مفید این قابلیت می‌تواند راهنمایی مراجعه کنندگان به مراکز مختلف اداری، خدماتی یا فروشگاه‌های بزرگ باشد. به عنوان مثال، مراجعه کننده می‌تواند با اسکن QR code نصب شده در محل حضور خود در مجموعه، تور مجازی را با نمای 360 درجه مکانی که در آنجا ایستاده مشاهده کند و از آنجا با انتخاب مقصد مورد نظر خود، گام به گام به سمت مقصد مورد نظرش هدایت گردد. این مسیریابی بدون نیاز به پرسش از افراد مختلف و به سادگی امکانپذیر بوده و اهمیت آن خصوصا برای مراجعه کنندگان خارجی (مانند بیماران خارجی بیمارستانها) که امکان تکلم به زبان فارسی را ندارند آشکار می‌شود.