ساخت تور مجازی

آموزش ساخت تور مجازی، ابزارها و نرم افزارهای مورد نیاز

تورهای مجازی یک راهکار موثر و کارآمد برای معرفی و اطلاع رسانی خدمات و محصولات کسب و کارها و مشاغل می باشند. پوشش کامل ۳۶۰ درجه از محیط همراه با قابلیت های متنوع چند رسانه‌ای، تورمجازی را به روشی قدرتمند و متمایز در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی تبدیل کرده است.

اساس تورهای مجازی مبتنی بر عکسها و فیلمهای ۳۶۰ درجه می باشد. فرایند عکاسی در تورهای بازدید مجازی به دو روش امکان پذیر است. در روش اول که منجر به ارائه تصاویر با کیفیت‌تر و با رزولوشن و جزئیات بالاتر می‌شود، برای عکاسی از دوربین‌های با قابلیت تعویض لنز مانند دوربین های DSLR یا Mirror-less همراه با لنزهای واید مانند لنزهای Fish-eye، هد مخصوص پانوراما و سه پایه استفاده می‌شود. در این روش ابتدا باید تنظیمات مربوط به هد پانوراما و ترکیب بدنه دوربین و لنز انجام شود. این تنظیمات شامل تعیین نقطه مرکزی لنز و اطمینان از گردش دوربین حول این نقطه مرکزی که به نام نودال پوینت (Nodal point) یا No-Parallax point شناخته می شود می باشد و به منظور جلوگیری از بروز خطای پارالاکس (یا خطای اختلاف منظر) انجام می گردد. به عبارتی دیگر در شیوه اول تهیه عکس های ۳۶۰ درجه که به بیان آن پرداختیم دوربین نصب شده بر روی هد پانوراما باید دقیقاً حول مرکز لنز بچرخد تا در هنگام چسباندن عکسها به یکدیگر خطای اختلاف منظر رخ ندهد. این خطا معمولاً به صورت بروز شکستگی و عدم پیوستگی در اجسام در عکسهای پانوراما مشاهده می شود. پس از انجام این تنظیمات، مجموعه تجهیزات عکاسی آماده استفاده می باشد.


تنظیم نودال پوینت لنز
چرخش دوربین در عکاسی پانوراما باید پیرامون نودال پوینت لنز باشد. عکس از : reallyrightstuff.com

تور مجازی متشکل از تعدادی نمای ۳۶۰ درجه است که به آنها نود (node) نیز گفته می‌شود. در فرایند عکاسی به شیوه اول بسته به میزان پوشش محیط توسط لنز، تعدادی تصویر از محیط تهیه می‌شود تا محیط عکاسی به صورت کامل در زوایای افقی و عمودی پوشش داده شود. در طول این فرآیند سه پایه نباید هیچ گونه حرکتی داشته باشد و در صورت هرگونه حرکت حتی به میزان کم، نیاز به تکرار مجدد عکاسی از آن نود می باشد. پس از اتمام عکاسی می‌توان با استفاده از نرم افزارهای سرهم کردن (stitch) تصاویر، عکس‌ها را به یکدیگر متصل نمود و تصویر پانورامای ۳۶۰ درجه نهایی را ایجاد کرد. از جمله نرم افزارهای قدرتمند چسباندن تصاویر پانوراما می‌توان به نرم افزار رایگان Hugin و نرم افزار پولی PTGui اشاره کرد. این نرم افزارها دارای تنظیمات متعددی برای ایجاد بهترین تصاویر ۳۶۰ درجه می باشند و قابلیت‌های متعددی را ارائه می دهند.


ترم افزار hugin
نمایی از نرم افزار Hugin

اما دومین روش برای تهیه عکس های ۳۶۰ درجه استفاده از دوربین‌های عکاسی ۳۶۰ درجه است. از جمله مزایای استفاده از این دوربین‌ها هزینه‌ بسیار کمتر تهیه تجهیزات نسبت به روش اول و همچنین عکاسی سریع‌تر و بدون نیاز به فرآیند سرهم کردن تصاویر است. با استفاده از این دوربین‌ها با یک شات از محیط، عکس پانورامای ۳۶۰ درجه به صورت آماده به کاربر تحویل داده می‌شود. اما از معایب استفاده از این دوربین ها کیفیت پایین‌تر تصاویر (تقریبا بسیار پایین تر) نسبت به روش اول است. روش دوم به دلیل کاهش هزینه‌های تهیه تجهیزات و آماده سازی سریع و همچنین حذف هزینه‌های به کارگیری افراد متخصص برای سرهم کردن و ویرایش تصاویر، برای مشاغلی مانند مشاورین املاک که تمایل به استفاده از تور مجازی برای معرفی فایلهای ملک خود به صورت موقت را دارند مناسب است. دلیل دیگر این مناسبت عدم نیاز به نگهداری طولانی مدت تورهای بازدید مجازی املاک و منقضی شدن تور هر ملک پس از فروش یا اجاره آن است و نیازی به داشتن تصاویر در حد کیفیت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نخواهد بود. اما این شیوه به دلیل عدم کیفیت مناسب عکس‌ها، برای تبلیغات و معرفی کسب و کارها مناسب نبوده و بهتر است از عکاسی با روش اول و توسط متخصصین با تجربه این کار استفاده گردد.


پس از تکمیل ساخت تصاویر پانورامای ۳۶۰ درجه، مرحله بعدی ایجاد تور مجازی از تصاویر ساخته شده می باشد. ساخت تور مجازی توسط نرم افزارهای قدرتمندی مانند 3DVista و Krpano امکان پذیر است. این دو نرم افزار نیز مانند دو برنامه‌ای که برای سر هم کردن تصاویر به شما معرفی کردیم، بسیار قدرتمند بوده و دارای امکانات متعدد و پیشرفته برای ساخت تورهای مجازی حرفه‌ای می باشند.


نمایی از نرم افزار ساخت تور مجازی 3DVista
نمایی از نرم افزار ساخت تور مجازی 3DVista

ما چه کار می کنیم؟!


زیبایی هر کاری در میزان توجه به ظرافت‌های آن کار می باشد. ما در استودیو پانومن، برای تهیه‌ی تورهای مجازی از روش اول به نحوی که اشاره شد استفاده می‌کنیم و با انجام مراحل متعدد ویرایش بر روی تصاویر، عکس‌هایی با کیفیت و زیبا را پردازش و آماده می‌کنیم. در مرحله ساخت تور مجازی، قالب‌های ویژه صفحات رایانه و موبایل به صورت جداگانه تهیه می‌شود. این قالب ها به صورت واکنش‌گرا (responsive) بوده و موجب نمایش تور مجازی به بهترین شکل در صفحات نمایش دستگاه‌های هوشمند کاربران می‌شوند. تلفیق کدنویسی و استفاده از امکانات برنامه‌های ساخت تور مجازی از دیگر فرایندهایی است که برای حصول بهترین نتیجه در طول کار در استودیو پانومن انجام می‌شود. این کد نویسی اختصاصی شامل افزودن قابلیت های جدیدی به نرم افزارهاست که به صورت پیش فرض وجود ندارند و یا سفارشی سازی قابلیت‌های موجود آنها برای تناسب با نیاز هر پروژه است. از جمله این کدنویسی تلفیقی می توان به موردی اشاره کرد که برای یک تور مجازی بزرگ نیاز داشتیم تا نام تصویر مقصد پس از قرار گرفتن اشاره‌گر ماوس بر روی لینک مربوطه (هات اسپات) نمایش داده شود. نرم افزار 3DVista که عمده پروژه‌های تور مجازی را با آن تهیه می کنیم، فاقد قابلیت انجام این کار به صورت خودکار بود و نیاز بود تا متن عنوان هر تصویر (tooltip) برای هر هات اسپات به صورت جداگانه و تک به تک درج شود. به دلیل زمان کم و وسعت پروژه و همچنین برای استفاده از این قابلیت در پروژه‌های آتی با انجام کدنویسی اختصاصی این قابلیت را پروژه‌های خود اضافه کردیم و آن را برای سازنده نرم افزار نیز ارسال کردیم. همینک در یکی از حالتهای انتشار تور مجازی در نرم افزار مذکور این قابلیت افزوده شده است. از دیگر قابلیتهایی که به صورت اختصاصی توسط استودیو پانومن توسعه داده شده، قابلیت جستجو در تورهای مجازی و قابلیت مسیریابی و پیمایش خودکار در این تورها می‌باشد. لذا با انجام این فرآیند می توان حداکثر بهره وری در پروژه‌های تور بازدید مجازی را حاصل نمود.


لازم است خودتان انجام دهید یا به متخصص بسپارید؟


اگر به ساخت تور مجازی به دیده یک حرفه و شغل نگاه می کنید باید بگویم به دنیای ساخت تورهای مجازی حرفه ای خوش آمدید! این حرفه برای ما بسیار جذاب و تحسین برانگیز است و با جدیت و نهایت اشتیاق در آن فعالیت می‌کنیم. همیشه از جذابیت‌های آن لذت می‌بریم. در هر پروژه دوستان جدیدی پیدا می‌کنیم و کسب و کارها و مشاغل مختلفی را از نزدیک می‌بینیم و این فرصت برای ما بسیار ارزشمند است. اما اگر نیاز شما محدود به یک یا چند پروژه تور مجازی برای معرفی مجموعه خودتان یا به صورت شخصی است، بهترین کار سپردن کار به کاردان است! این اعتماد نتیجه بسیار درخشان‌تری را برای مجموعه شما رقم خواهد زد.

در استودیو طراحی و خلاقیت دیجیتال پانومن، به عنوان یکی از مجرب ترین مراکز طراحی و ارائه خدمات ساخت تورهای مجازی حرفه‌ای، آماده هستیم تا با همه کسب و کارها و مشاغل مختلف در جهت معرفی مجموعه‌های آنان و اطلاع رسانی محصولات و خدمات در قالب پروژه های بازدید مجازی همکاری داشته باشیم. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده نمونه کارهای انجام شده به صفحه خدمات ساخت تورهای مجازی چندرسانه‌ای پانومن مراجعه نمایید.