دوربین تور مجازی

انواع دوربینهای مورد استفاده در عکاسی پانوراما و ساخت تور مجازی

تور مجازی از جمله جذابترین راهکارهای تبلیغاتی برای معرفی مشاغل و کسب و کارها است. این رویکرد موثر تبلیغاتی شامل مجموعه ای از اطلاعات در قالب چند رسانه ای می باشد و می تواند طیف وسیعی از فرمت های متعدد اطلاعاتی را در معرض دید مخاطبان قرار دهد. ساختار اصلی تورهای مجازی عکس یا کلیپ های ویدئویی ۳۶۰ درجه می باشند.

این تصاویر یا کلیپ ها توسط نقاطی به یکدیگر متصل می‌شوند و بازدیدکننده را به سمت حس تجربه حضور فیزیکی در مکان موردنظر رهنمون می سازند. تهیه تصاویر ۳۶۰ درجه با استفاده از تجهیزات مختلف امکان پذیر است. البته توجه داشته باشید در این مقاله منظور ما از تصاویر ۳۶۰ درجه عکس های حرفه ای و بدون خطای انطباق تصاویر معروف به پارالاکس است. چرا که با استفاده از دوربین تلفن همراه هم میتوان تصاویر ۳۶۰ درجه ثبت کرد اما این تصاویر با خطای انطباق جزئیات بر یکدیگر همراه هستند و نتیجه کار عموما مطلوب نمی باشد.

برای ضبط ویدیوهای ۳۶۰ درجه تنها گزینه موجود استفاده از دوربین های ضبط فیلم ۳۶۰ درجه است. تعدادی از برندهای معروف و صاحب نام عرضه کننده دوربین و سایر تجهیزات ضبط تصاویر و همچنین تعدادی از برندهای نوظهور در این عرصه اقدام به تولید و عرضه این قبیل دوربین‌ها نموده اند. شرکت های ال جی و سامسونگ هر دو اقدام به تولید دوربین های ۳۶۰ درجه ارزان قیمتی (نسبت به سایر رقبا) نموده‌اند. البته باید توجه داشت که کیفیت تصاویر این مدل ها نسبت به مدل‌های مشابه با قیمت بالاتر، ضعیف تر می باشد. دوربین Gear 360 سامسونگ از رایج ترین مدل های موجود در بازار ایران است که با قیمت نسبتا مناسب خود توانسته جای پایی در این حوزه برای خود باز کند. کیفیت فیلمبرداری مدل ۲۰۱۷ آن قابل قبول اما کیفیت عکس های ۳۶۰ درجه آن پایین است. از سایر برندهای معروف موجود در دنیا می‌توان به Ricoh, GoPro, Insta360 و Kodak اشاره کرد.

دوربین 360 درجه تور مجازی

همانطور که اشاره کردیم این دوربین ها، هم قابلیت ثبت تصاویر پانوراما ۳۶۰ درجه و هم قابلیت ضبط کلیپ های ویدئویی ۳۶۰ درجه را دارند. اما برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه راه حل حرفه ای تر و با کیفیت تر وجود دارد و آن استفاده از دوربین های DSLR و لنزهای fisheye همراه با هدهای مخصوص پانوراما است. در دنیای حرفه‌ای عکاسی این دوربین ها دارای بهترین خروجی‌های عکس می‌باشند. لنز های بسیار عریض fisheye نیز کمک می کنند با برداشتن چندین عکس از محیط مورد نظر و ترکیب آنها در نرم افزارهای مرتبط بالاترین کیفیت خروجی ممکن با زاویه ۳۶۰ درجه حاصل گردد. البته با استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر هم می‌توان عکس برداری ۳۶۰ درجه را انجام داد اما فرایند سر هم نمودن عکس ها و ساخت تور مجازی نهایی زمان‌بر خواهد بود. بنا بر تجارب حاصل شده، توصیه ما به مشتریان این است که در صورتی که بازه زمانی نمایش تور مجازی آنها دائمی نیست (مانند املاک که پس از به فروش رفتن ملک دیگر نیازی به نمایش تور مجازی آن نیست)، به منظور صرفه جویی در هزینه ها و زمان، در تهیه تصاویر تور مجازی آنها از دوربین های ۳۶۰ درجه استفاده شود اما در غیر این صورت حتما از ترکیب تجهیزات DSLR و لنز fisheye استفاده گردد تا کیفیت خروجی نهایی بالا بوده و حداکثر تاثیر گذاری را بر روی مخاطبان داشته باشد.

تجهیزات ساخت تور مجازی

ما در مرکز ساخت تور مجازی پانومن برای تمام پروژه های عکس برداری ۳۶۰ درجه از حرفه ای ترین تجهیزات شامل دوربین های DSLR و لنزهای نیکون و هدهای پانورامای حرفه‌ای استفاده می‌کنیم و به مشتریان خود اطمینان می دهیم که بالاترین کیفیت عکس های ۳۶۰ درجه را در پروژه های آنها پیاده سازی خواهیم کرد.