سیستم مدیریت محتوا چیست

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا cms نرم افزاری است که بر روی سرور سایت نصب می شود و امکان پیکربندی و توسعه سایت را برای طراح و همچنین مدیریت محتوای سایت را برای مدیران سایت فراهم می کند. با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا امکان ایجاد یک سایت بدون کدنویسی سمت سرور فراهم می شود. سیستم های مدیریت محتوای بنام و معروف بصورت متن باز (open source) هستند و این بدان معناست که در سراسر جهان برنامه نویسان بسیاری برای توسعه، پیشرفت و امنیت این سیستم ها تلاش می کنند. با استفاده از یک cms صرفه جویی بسیاری در زمان و هزینه طراحی سایت می‌شود چرا که اگر بنا باشد یک وب سایت با امکانات و قابلیت های مشابه یک سایت ساخته شده با cms، از صفر کد نویسی و ساخته شود هفته‌ها و بلکه ماه‌ها زمان و ده‌ها میلیون تومان هزینه لازم است.

سیستم های مدیریت محتوای معروف به شرط رعایت نکات امنیتی از جانب توسعه دهنده سایت و استفاده از سرور های مطمئن دارای امنیت بالایی هستند. از دیگر مزایای قابل توجه این سیستم ها امکان توسعه قابلیتهای سایت در آینده است. در صورتی که در طراحی سایت با یک سیستم مدیریت محتوا از قالب های آماده استفاده نشده و در عوض از فریم ورکهای مطرح و انعطاف پذیر استفاده شود، هر زمان که نیاز به تغییر چیدمان آیتم های صفحات و قالب سایت باشد این مسئله به راحتی امکان پذیر است. امروز تقریبا برای هر کاری منابع و افزونه های مناسب قابل استفاده در سیستم های مدیریت محتوا برای ساخت انواع سایت موجود هستند. امکاناتی مانند عضویت در سایت، نمایش اخبار، عضویت در خبرنامه، مطالب و محتوای جدید در دسته‌بندی‌های مختلف، امکان تعریف سطوح دسترسی برای کاربران مختلف مانند مدیر، نویسنده، ویرایشگر با مجوز های مختلف، امکان ایجاد سایت های چند زبانه، امکان طراحی فروشگاه های اینترنتی و بسیاری قابلیت های دیگر از جمله مزایای استفاده از cms در طراحی سایت است.

شما می توانید پس از ساخته شدن سایت خود، پشتیبانی و توسعه های آتی سایت خود را به طراح یا تیم دیگری غیر از طراح اولیه بسپارید و در واقع نیازی به وابستگی به تیم طراحی اولیه سایت در آینده نمی باشد. از دیگر مزایای استفاده از cms در طراحی وب سایت امکان بهبود سئو و عملکرد سایت در فرآیند بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. زیرا توسعه سایت بر بستر سیستم مدیریت محتوا بر مبنای اصول اولیه و الزامی سئو صورت می‌پذیرد و در صورت توجه به سایر نکات تاثیر گذار در سئو مانند تولید محتوای با کیفیت و وجود لینک های با کیفیت به سایت شما در اینترنت، مسیر موفقیت در کارزار سئو برای شما هموار می شود.
با بهره مندی از سی ام اس می توانید در سایت یک یا چندین مدیر داشته باشید و کاربران، محتوا، منوها و قابلیت های سایت را سرپرستی و تنظیم کنید. در صورت نیاز به قابلیت های پیچیده و سفارشی خاص در یک سایت، امکان کد نویسی و ایجاد کامپوننت های مخصوص نیز در سیستم های مدیریت محتوا فراهم است.
نکته مهم در استفاده از سیستم های مدیریت محتوا در طراحی وبسایت، نگهداری و به‌روزرسانی اینگونه سایتها است. داشتن پشتیبانی مطمئن و در دسترس و به روز رسانی مرتب نرم افزار وب سایت برای حفظ عملکرد صحیح و امنیت سایت الزامی است.
ما در پانومن برای ایجاد سایت های پویا و کارآمد از سیستم های مدیریت محتوای مطرح و بروز استفاده می‌کنیم و با شناختی که از بهترین افزونه ها و ابزارهای مورد نیاز در طراحی و توسعه وب سایت داریم، سایت های زیبا، کارآمد، سریع و بروز را برای مشتریان گرامی طراحی و پیاده سازی می کنیم. در صورت داشتن هر سوالی در خصوص طراحی سایت و سیستم های مدیریت محتوا با ما تماس بگیرید.